Εμπνέομαι από τη φύση και δημιουργώ
Παρασκευή 7 Οκτωβρίου
18:00-21:00
18:00-21:00
«Εμπνέομαι από τη φύση και δημιουργώ»
Εργαστήρια
Εργαστήρια
Κόσμημα - Κεραμική
Λεκίδου Ευθυμία
Τσιρώνη Ευγενία
Ερασιτέχνιδες κεραμίστριες
Φτιάχνουμε κοσμήματα και διακοσμητικά που θα μας θυμίζουν πάντα την αγάπη μας για τη φύση
Δηλώσεις συμμετοχής: [email protected]
Καλλυντικά
Νανά Δρίζη
Η Νανά Δρίζη ασχολείται ερασιτεχνικά τα τελευταία χρόνια φτιάχνοντας για προσωπική της χρήση (και ευχαρίστηση) τα καλλυντικά της.
Είναι γνωστό ότι τα φυτά έχουν θεραπευτικές αλλά και καλλυντικές ιδιότητες και από την αρχαιότητα οι άνθρωποι -και κατ εξοχήν οι γυναίκες- τα χρησιμοποιούσαν για να παρασκευάσουν και προϊόντα ομορφιάς: από απλά εκχυλίσματα σε λάδι ή αλκοόλ (αμύγδαλο, δάφνη, τριαντάφυλλο κλπ) μέχρι πιο σύνθετα παρασκευές όπως οι κεραλοιφές και οι κρέμες. Σ' αυτό το τρίωρο θα μιλήσουμε για τις καλλυντικές - θεραπευτικές ιδιότητες των φυτών και θα παρασκευάσουμε κάποια απλά καλλυντικά με υλικά που παίρνουμε από τη φύση χωρίς χημικές προσθήκες.
Δηλώσεις συμμετοχής: [email protected]
Λεκίδου Ευθυμία
Τσιρώνη Ευγενία
Ερασιτέχνιδες κεραμίστριες
Φτιάχνουμε κοσμήματα και διακοσμητικά που θα μας θυμίζουν πάντα την αγάπη μας για τη φύση
Δηλώσεις συμμετοχής: [email protected]
Καλλυντικά
Νανά Δρίζη
Η Νανά Δρίζη ασχολείται ερασιτεχνικά τα τελευταία χρόνια φτιάχνοντας για προσωπική της χρήση (και ευχαρίστηση) τα καλλυντικά της.
Είναι γνωστό ότι τα φυτά έχουν θεραπευτικές αλλά και καλλυντικές ιδιότητες και από την αρχαιότητα οι άνθρωποι -και κατ εξοχήν οι γυναίκες- τα χρησιμοποιούσαν για να παρασκευάσουν και προϊόντα ομορφιάς: από απλά εκχυλίσματα σε λάδι ή αλκοόλ (αμύγδαλο, δάφνη, τριαντάφυλλο κλπ) μέχρι πιο σύνθετα παρασκευές όπως οι κεραλοιφές και οι κρέμες. Σ' αυτό το τρίωρο θα μιλήσουμε για τις καλλυντικές - θεραπευτικές ιδιότητες των φυτών και θα παρασκευάσουμε κάποια απλά καλλυντικά με υλικά που παίρνουμε από τη φύση χωρίς χημικές προσθήκες.
Δηλώσεις συμμετοχής: [email protected]
ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ
Ένα πολύ ενδιαφέρον και ευχάριστο απόγευμα μας πρόσφεραν οι Νανά Δρίζη και η Ευθυμία Λεκίδου στα εργαστήρια καλλυντικών και κεραμικής που πραγματοποίησαν την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου. Η Ευγενία Τσιρώνη, που μαζί με την Ευθυμία προετοίμασαν το εργαστήριό τους, την τελευταία στιγμή δυστυχώς αναγκάστηκε να λείψει και μας έλειψε!
Κουβεντιάσαμε για τις θεραπευτικές και καλλυντικές ιδιότητες των βοτάνων, για απλά εκχυλίσματα σε λάδι και αλκοόλ, φτιάξαμε τις δικές μας κρέμες, αλλά και τα δικά μας κοσμήματα και διακοσμητικά από πηλό!
Έτσι απλά, …, περάσαμε όμορφα και συνεχίζουμε!
Κουβεντιάσαμε για τις θεραπευτικές και καλλυντικές ιδιότητες των βοτάνων, για απλά εκχυλίσματα σε λάδι και αλκοόλ, φτιάξαμε τις δικές μας κρέμες, αλλά και τα δικά μας κοσμήματα και διακοσμητικά από πηλό!
Έτσι απλά, …, περάσαμε όμορφα και συνεχίζουμε!