Το “OpenVillage / Ανοιχτό Χωριό" είναι μία πρωτοβουλία που ξεκίνησε από κατοίκους του Αγίου Λαυρεντίου, με στόχο να προβάλλουν το χωριό με εκδηλώσεις που συνδέονται με την ιστορία και την αρχιτεκτονική του. Η πρωτοβουλία έτυχε ευρύτερης αποδοχής και υποστήριξης και από φορείς, αλλά και φίλους του χωριού, οι οποίοι συμμετέχουν ενεργά και σε εθελοντική βάση στις ποικίλες δράσεις που προγραμματίζονται. Ιδιαίτερα σημαντική είναι επίσης η ανταπόκριση ιδιοκτητών κτηρίων που δέχθηκαν πρόθυμα να τα διαθέσουν για τις οργανωμένες ξεναγήσεις, ανοιχτές στο ευρύ κοινό. Οι εκδηλώσεις που προγραμματίζονται επιχειρούν να προβάλλουν όψεις από την ιστορία του χωριού και των ανθρώπων του, την αρχιτεκτονική και πολεοδομική του ταυτότητα και επιπλέον να βάλλουν ένα μικρό λιθαράκι στον προβληματισμό για το παρόν και το μέλλον των ορεινών παραδοσιακών οικισμών της χώρας.