Το “OpenVillage / Ανοιχτό Χωριό” είναι μία πρωτοβουλία που ξεκίνησε το 2017 από κατοίκους, τοπικούς φορείς και φίλους του Αγίου Λαυρεντίου στο Πήλιο, με στόχο να προβάλλουν το χωριό με εκδηλώσεις που συνδέονται με την ιστορία, την αρχιτεκτονική και εν γένει την πολιτιστική κληρονομιά του. Ζητούμενο των εκδηλώσεων είναι να βάλουν ένα μικρό λιθαράκι στην τοπική ανάπτυξη με δράσεις που, μεταξύ άλλων, συνδέονται με την περιοχή και τις τοπικές παραδόσεις, αλλά και να συμβάλλουν στον προβληματισμό για το παρόν και το μέλλον των ορεινών παραδοσιακών οικισμών.
Κεντρική εκδήλωση στο Open Village είναι η διοργάνωση ξεναγήσεων σε δημόσια και ιδιωτικά κτήρια του χωριού από τους ενοίκους τους και εθελοντές, για ένα Σαββατοκύριακο του χρόνου, προσφέροντας ένα πανόραμα παραδοσιακής αρχιτεκτονικής που παρουσιάζει από το απλό λαϊκό σπίτι έως το πλούσιο αρχοντικό, εκκλησιές και βιομηχανικές εγκαταστάσεις, και επιπλέον το δημόσιο χώρο και το φυσικό περιβάλλον. Η διοργάνωση υποστηρίζεται από παράλληλες εκδηλώσεις, όπως εκθέσεις, video, εκπαιδευτικά προγράμματα, παραδοσιακή μουσική, γαστρονομία, διαλέξεις, ημερίδες, κ. ά. Ιδιαίτερα σημαντική είναι η ανταπόκριση ιδιοκτητών κτηρίων που δέχθηκαν πρόθυμα να τα διαθέσουν για τις οργανωμένες ξεναγήσεις, ανοιχτές στο ευρύ κοινό.
Ύστερα από την επιτυχή διοργάνωση των εκδηλώσεων που πραγματοποιήθηκαν στο χρονικό διάστημα 29 Απριλίου – 7 Μαΐου 2017, η ομάδα διοργάνωσης αποφάσισε να επαναλάβει τις εκδηλώσεις και τη φετινή χρονιά.
Οι εκδηλώσεις που προγραμματίζονται για το 2018, θα πραγματοποιηθούν στο χρονικό διάστημα 6-8 Ιουλίου. Όλες οι εκδηλώσεις είναι ανοιχτές στο ευρύ κοινό, με ελεύθερη είσοδο.